Namaz ve Dua ile İlgili Kuran-ı Kerim'in Birkaç İkazı - Müslüman Ahmediye Cemaati

Namaz ve Dua ile İlgili Kuran-ı Kerim’in Birkaç İkazı

Yüce Kuran iman edenlere sırasıyla şu hususlara dikkat etmelerini öneriyor.

1.     “… emniyetli olduğunuz zaman namazı tam olarak kılın. Şüphesiz inananlara belirli vakitlerde namaz kılmak farz kılınmıştır.” (Nisa Suresi 4 ayet 104 satır)

2.     “…Şüphesiz münafıklar Allah’ı aldatmak isterler. Allah da onlara aldatmalarının cezasını verecek. Bunlar namaza üşenerek kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar ve Allah’ı pek az anarlar.” (Nisa Suresi 143. Ayet)

3.     “Namazlarınıza, özellikle ara namaza dikkat edin ve Allah’a boyun eğerek (namaza) durun.” (Bakara Suresi 239. Ayet)

4.     “Ey inananlar! Aklınız başınızdan gitmişken, ne söylediğinizi bilmedikçe namaza yaklaşmayın. Cünüp olduğunuz zaman yıkanmadıkça (namaza yaklaşmayın). Yolcu olan bundan müstesnadır. Eğer hasta veya yolculukta iseniz yahut biriniz tabii ihtiyacını görüp gelse veya kadınlara yaklaşmışsanız (yani cünüpseniz) ve bu durumlarda su bulamadığınız takdirde temiz toprağa teyemmüm edin. (Topraklı ellerinizi) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz Allah sonsuz affeden ve bağışlayandır.” (Nisa Suresi, 44. Ayet) .

5.     “Ey inananlar! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı mesh edin. . Topuk kemiklerine kadar ayaklarınızı da yıkayın. Eğer cünüpseniz yıkanın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz veya biriniz tabii ihtiyacını görüp gelse yahut kadınlarla temas eder de su bulmazsanız, temiz toprağa teyemmüm edin, (toprağa dokunup) yüz ve ellerinize sürün. Allah sizi herhangi bir zahmete sokmak istemez. O, sizi tertemiz kılmak, O’na şükredesiniz diye kendi lütfunu üzerinize tamamlamak ister.” (Maide Suresi, 7. Ayet)

6.     “Sen gündüzün ilk saatlerinde ve gecenin vakitlerinde namazı dosdoğru kıl.” (Hûd Suresi, 115 Ayet)

7.     “Güneşin zevalinden gecenin iyice kararmasına kadar namazı dosdoğru kıl. Sabahleyin Kur’ân okumayı kendine lâzım tut.” (Benî İsrail Suresi, 79. Ayet)

8.     “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığınız zaman (yani Cuma namazı için çağrıldığınızda) Allah’ı anmaya gitmek için acele edin. Alışverişi bırakın. Bilgi sahibi iseniz, bilin ki bu sizin için çok hayırlıdır. Namaz sona erdikten sonra yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfunu arayın. Allah’ı pek çok anın ki, başarıya ulaşasınız.” (Cuma Suresi 10–11. Ayet)

9.     “Kâfirlerin size zarar vermelerinden endişe ediyorsanız, yola çıktığınız zaman namazı kısaltmanızda hiçbir günah yoktur. Çünkü kâfirler sizin apaçık düşmanlarınızdır. Ve sen aralarında bulunduğun zaman namazı kıldırırken onlardan bir bölük seninle birlikte namaza dursun ve silahlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar secde ettikten sonra en arkanıza geçsinler. Namazı daha kılmamış diğer bir bölük gelsin ve seninle birlikte silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler, size birdenbire saldırıya geçmek için sizin silah ve eşyalarınızdan gafil olmanızı dilerler.” ( Nisa Suresi 102- 103 Ayet) 

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Kadınların En Büyük Görevi

Bir Sonrakini Oku

Teheccüd namazını adet edinin! Yüce Peygambere salât getirin!