Nijerya Devlet Başkanına mektup - Müslüman Ahmediye Cemaati

Nijerya Devlet Başkanına mektup

Mübarek Camii
Sheephatch Lane
Tilford, Surrey
GU10 2AQ
Birleşik Krallık

 

 

Ekselansları Muhammadu Buhari,
Nijerya Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı
Nigerian Presidential Complex,
Aso Rock Presidential Villa,
Abuja, Nijerya

 

26 Haziran 2020

 

Sayın Devlet Başkanı,

Dua ediyorum ki, Yüce Allah’ın Rahmet ve Merhameti ile COVID-19 salgınının neden olduğu mevcut dünya krizi bir an önce sona ersin ve insanlık, korona virüsün kısa ve uzun vadeli etkilerinden mümkün olduğu kadar kurtulsun. Nijerya’da da insanlar bu dertten yaşamlarını kaybettikleri için, size, hükümetinize ve ulusunuzun tüm vatandaşlarına en derin sempati ve taziyelerimi sunuyorum.

Cemaatimiz Nijerya’da uzun zamandır kurulmuş ve geniş bir üyeliğe de sahip olmasına rağmen, Müslüman Ahmediye Cemaati’nin dünya çapındaki dini lideri olarak, size ilk kez doğrudan yazmaktayım. Allah’ın Lütfu ile ülkenizde, iman ve inançları ne olursa olsun, yerel halka hizmet veren Ahmediye Okulları ve Hastaneleri kurduk ve sonuç itibariyle Cemaatimiz, Nijerya’da iyi tanınmaktadır.

Uluslararası düzeyde de Allah’ın Lütfu ile Müslüman Ahmediye Cemaati, şu sıralar dünyanın 210’dan fazla ülkesi ve bölgesinde kurulmuş olup, amacımız İslam’ın doğru ve barışçıl öğretilerini yaymaktır. İslam’ın Hazreti Peygamberi’ninsav bildirdiği gaybi haberlere göre bu devirde, insanoğluna Yüce Allah’ı hatırlatmak ve tüm dünyada barış ve uyumun sağlanması için insanların dikkatini birbirlerinin haklarını yerine getirmeye çekmek üzere, bir Islahçının gelmesi kadere bağlanmıştır.

İnancımıza göre, Müslüman Ahmediye Cemaati’nin kurucusu, Hindistan’da Kadiyan’dan Mirza Gulam Ahmad Hazretlerias, İslam’ın Hazreti Peygamberi’ninsav önceden bildirdiği haberlerin tamamlanması olarak dünyaya gönderilmiştir.

İddiası hakkında o, Yüce Allah tarafından iki temel amaç için gönderildiğini duyurmuştur. – Yaratanının haklarını eda etmek ve birbirlerine borçlu oldukları hakları yerine getirmek ile ilgili duyulan acil ihtiyacı, insanoğluna açıklamak. Kuşkusuz sizin de farkında olacağınız gibi İslam, Allah’ın ve insanoğlunun haklarının yerine getirilmesine, diğerlerinden daha çok önem veren bir dindir.

İslam’ın Hazreti Peygamberisav buyurmuştur ki, bir ulusun gerçek lideri, ulusuna ve halkına samimiyet ve alçakgönüllülükle hizmet edendir. Şüphesiz, ulusunuza verebileceğiniz en büyük hizmet, Nijerya halkına Yüce Allah’ın ve birbirlerinin haklarını yerine getirme ruhunu telkin etmektir. Bundan dolayı sizden en içten ricam, Nijerya Devlet Başkanı olarak, bu temel değerleri ulusunuza aşılamaya çalışmanızdır.

Geçen yüzyıl boyunca dünya, sık sık doğal afetlerin farklı türlerinin ortaya çıkmasına ve ölümcül virüslerin yayılmasına tanık oldu. Muhakkak ki mevcut COVID-19 salgını, küresel olarak çok sayıda ölüme neden olurken ve dünyanın çoğunluğunu sanal olarak durma noktasına getirirken, etkisinin bir eşi ve benzeri görülmemiştir. Böylesi olağanüstü dönemlerden geçerken üzerimize vazife olan, dikkatimizi Yüce Allah’a çevirmektir ki, böylece insanoğlu Onun Gazabına uğramak yerine Onun Sevgi ve Merhametinin meyvelerini elde etmek için, Onun da, Mahlukatının da haklarını eda etsin.

Salgının doğrudan bir sonucu olarak ufukta uzanan yoğun bir küresel ekonomik kargaşa vardır ve bunun, nefret ve çekişmeleri köpürtmesi ile ulusların ve özellikle büyük güçlerin birbirlerine düşman kesilmelerine yol açabileceğinden korkuyorum. Egemen ve güçlü uluslar savaşa dâhil olduklarında, genellikle daha küçük güçler ve gelişmekte olan ülkeler de bir şekilde ve biçimde çatışmanın içine girerler. Bu nedenle, bu tür korkunç durumların ortaya çıkmasını önlemek üzere, her türlü çaba gösterilmelidir.

Afrika’nın dünyanın gelecekteki barış ve refahında önemli bir role sahip olduğuna ve kıtanın nüfus bakımından en büyük ülkesi Nijerya’nın bu çabada önemli bir rolü üstlenebileceğine ve üzerine düşeni yapması gerektiğine inanıyorum. Dünyanın başka yerlerinde savaş patlak verecek olursa, dünyanın en azından bir kısmının barış içinde ve güvende kalması ve insani değerlerin korunduğu ve Yüce Allah’ın haklarının eda edildiği bir kıtanın zikredilebilmesi için, Afrika Kıtası, buna katılmaktan ya da karışmaktan kendisini korumak üzere elinden geleni yapmalıdır.

Kuşkusuz, Nijerya halkı ve Hükümeti sorumluluklarını dürüstlük ve samimiyetle ifa ederlerse, keza Yaratanlarının ve birbirlerinin haklarını yerine getirir ve mutlak adalet ilkesini sonuna kadar sürdürürlerse, kuvvetle inanıyorum ki sizler, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olma yeteneğine sahipsiniz.

Ulusunuz ve halkınızın müreffeh olmaları için, Yüce Allah size, Nijerya Cumhurbaşkanı olarak görevlerinizi en iyi şekilde yerine getirmeyi nasip etsin.

 

En iyi dileklerim ve dualarımla,

Saygılarımla,

 

MIRZA MASRUR AHMAD

Mesihin V. Halifesi

MÜSLÜMAN AHMEDİYE CEMAATİ

DÜNYA ÇAPINDA BAŞKANI

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Dünya Liderlerine Mektup

Bir Sonrakini Oku

Gana Cumhurbaşkanına mektup