Sierra Leone Devlet Başkanına mektup - Müslüman Ahmediye Cemaati

Sierra Leone Devlet Başkanına mektup

Mübarek Camii
Sheephatch Lane
Tilford, Surrey
GU1O 2AQ
Birleşik Krallık

Ekselansları Devlet Başkanı Julius Maada Bio
The President of Sierra Leone
The State House, State Avenue,
Freetown, Sierra Leone

26 Haziran 2020 

Sayın Devlet Başkanı,

Öncelikle ülkenizde devam eden salgının neden olduğu can kayıpları ve çekilen sıkıntılar için size, hükümetinize ve ülkenizin insanlarına, en derin sempati ve taziyelerimi sunmak istiyorum. Bunun da ötesinde dua ediyorum ki, vefat sayısı ve görülen zarar olabildiğince düşük kalsın, keza Sierra Leone’nin yakında COVID-19’dan tamamen arındığı ilan edilsin.

 

Korona virüsün mali etkisini incelediğimizde açıkça görülüyor ki, yeryüzündeki en güçlü ülkeler de dâhil olmak üzere, dünyanın her yerindeki ekonomilere büyük zarara sebep olmaktadır. Tarih bize anlatır ki, genellikle ekonomiler çöktüğünde ve ülkenin zenginlik ve gücü tehdit altında kaldığında, insanlığın en kötü haline tanık olunur.  Çoğunlukla bencillik ve açgözlülük, adalet ve insafın önüne geçer, keza uluslar diğer ülkelerin kendilerini koruma haklarını gasp etmeye çalışırlar. Bu yolla yıkıcı savaşlar ve kanlı çatışmalar, çoğunlukla ekonomik güçler tarafından ateşlenir.

Afrika’nın zenginliği ve kaynakları, nesiller boyunca sömürge efendileri tarafından acımasız bir şekilde yağmalandı ve sömürüldü. Gel gör ki bağımsızlık sonrasında da, Afrika ülkelerinin tam bir hürriyete kavuştuklarını söylemek mümkün değildir, aksine onlara tanınan özgürlük, Afrika uluslarının büyük güçlere bir şekilde bağımlı ve onların insafına kaldıkları anlamındadır. Sonuçta zengin ve güçlü ülkeler, onlar görünürde özgürleştikten çok sonra bile, Afrika’nın kaynaklarını sömürmeye ve onlardan yararlanmaya devam ettiler. Şimdi ekonomileri bocaladığında ve düşünemeyecekleri düzeyde borçla yüz yüze geldiklerinde, gözlerini tekrar Afrika ülkelerine çevirebilir ve menfaatleri için Afrika’nın doğal kaynaklarını sömürme çabalarını tekrarlayabilirler.

Bahsedildiği üzere, bir göz attığımızda tarih, savaşların genellikle ekonomik baskılar ve hayal kırıklıkları sonucunda patlak verdiğini açıkça ortaya koyar ki, uluslar çıkarlarını savaş ve şiddet yoluyla adaletsizce elde etmeye çalışırlar. Eğer bir gün, bir Üçüncü Dünya Savaşı patlak verecek olursa, Afrika’nın çatışmanın içine çekilmeyeceğini varsaymak mümkün değildir, çünkü modern dünya, her ülkenin ve kıtanın artık her zamankinden daha fazla bağlantılı olduğu, küresel bir köye benzemeye başlamıştır.

Bu nedenle içten duam, Yüce Allah’ın Sierra Leone’yi gelecekteki savaşlardan veya çatışmalardan koruması ve Onun ulusunuzu, bir kez daha dış güçler tarafından sömürülmekten muhafaza etmesi içindir. Bundan ziyade dua ediyorum ki, Sierra Leone her zaman gelişsin ve barış içinde kalabilsin.

Bunun yanında sizden samimi ricam, ulusunuzu emniyette ve müreffeh tutmak için, halkınıza hizmet etmek ve Sierra Leone’nin dünyadaki itibarını yükseltmek ve böylece başkalarının adaletsizliklerine ve hain çabalarından etkilenmemek için, elinizden geleni daima yapmanızdır. Bunun için ülkenizdeki tüm insanlar birlik içinde durmalıdır. Güç beraberlikten gelir ve bu nedenle ancak birlik olursanız, ulusunuz yükselebilir, gerçekten bağımsız hale gelebilir ve dünyanın geri kalanıyla da rekabet edebilir.

Kuşkusuz, Sierra Leone halkı ve Hükümeti sorumluluklarını dürüstlük ve samimiyet ile yerine getirir ve hem Yaratanlarının hem de birbirlerinin haklarını eda ederse, keza mutlak adalet ilkesini daima sürdürürse, kesinlikle inanıyorum ki, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olma yeteneğine sahipsiniz. Şüphesiz siz ve diğer Afrika ülkeleri, birlikte dünyaya liderlik etme potansiyeline de sahipsiniz.

Duam, Sierra Leone halkı, tüm aşiret, din ve mezhep ayrılıklarını ortak iyilik uğruna bir kenara bırakanlar ve birbirlerine sevgi ve özenle davrananlar olsunlar, keza ulusunuzun daima Allah’ın Rahmet ve Merhametinin koruyucu gölgesinde kalması için, Ona karşı sorumluluklarını da yerine getirenler olsunlar diyedir.

En iyi dileklerim ve dualarımla,

Saygılarımla,

 

MIRZA MASRUR AHMAD

Mesihin V. Halifesi

MÜSLÜMAN AHMEDİYE CEMAATİ

DÜNYA ÇAPINDA BAŞKANI

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Mirza Gulam Ahmed beyin Mehdi olduğunu iddia ettiği dönem Hindistan’da nasıl bir ortam vardı?

Bir Sonrakini Oku

18.12.2020 – Hz. Resulüllah’ın (sav) yüce mertebeli, raşid Halifesi Hz. Ali Bin Ebu Talib’in güzel vasıfları – 4