Sünnet namazlar - Müslüman Ahmediye Cemaati

Sünnet namazlar

Hz. Resulüllahsav farz namazları dışında bazı namazları da eda ederdi. Bunlar “Sünnet Namazları” olarak adlandırılır. Sünnet namazlarını eda etmek bütün fukeha (din bilginleri) tarafından gerekli kabul edilir. Sünnet namazları bilerek kaçırmak Yüce Allahcc katında çok suç olarak tenkit edilen bir iş sayılmaktadır. Sünnet namazları aşağıdadır:

1-     Sabah namazının farzından önce iki rekat Sünnet namazı eda edilir. Ancak eğer birisi bu iki rekatı eda etmeden cemaate katılırsa ve özel durumundan dolayı böyle yapmaya mecbur olursa, sünnet namazı olan iki rekatı daha sonra eda etmelidir.

2-     Öğleyin, farz namazından önce dört rekat ve farz namazından sonra iki rekat namaz eda etmek sünnet’tir. Eğer birisi zorunlu olarak farz namazından önce dört rekatı eda edemezse farzdan sonra bu namazı eda etmelidir.

Not: Hanefi fıkhına mensup olan Ahmedi Müslümanlar öğle namazının dört rekat farzından önce dört rekat ve farzdan sonra da iki rekat sünnet namazı eda ederler. Ancak bazı Müslümanlar bu farzdan önce ve sonra dörder rekat sünnet namazı eda ederler.

3-     Akşam namazının üç rekat farzından sonra iki rekat sünnet namazı eda edilir.

4-     Yatsı namazının farzından sonra iki rekat sünnet namazı eda edilir.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Nafile (müstehab) namazlar

Bir Sonrakini Oku

Vacib Namazlar