Teheccüd Namazı - Müslüman Ahmediye Cemaati

Teheccüd Namazı

Teheccüd namazı bütün zikirleri kapsayan bir namazdır. Nafile namazların en önemlisidir. Peygamberimizin ve ashabının devamlı kıldıkları bir namazdır.

Her ne kadar biz namazı farz olanlardan ibaret olarak görüyorsak da, namaz güzelliklerini yakalamak isteyen için çokca fırsatlar veren bir namazdır. İnsan nefsini ezmek ona galip gelmek istiyorsa teheccüd kılmalıdır. Çünkü gece uykudan kalkıp kılındığı için zaten namaz zor gelen nefse, bir de tatlı uykudan kalkmak ne kadar zordur.

Peki neden teheccüd diye bir namaz var sorusunu soralım samimice?

Şöyleki, insan birine aşık oldumu, onu her fırsatta görmek, her fırsatta güzel birşeyler söylemek ve onla yalnız kalarak saatlerce o anları paylaşmak ister. İşte bizlerde birer kul olarak Allah (c.c.)’a aşık olduğu iddiasında insanlarız. Aşıklığın ölçüsüde yukarıda sayılanlar olduğuna göre bizimde Allah (c.c.) ile yalnız kalmak, onunla saatlerce konuşmak ve onunla birlikte olmamız doğaldır. Zaten farz namazlar günlük meşgaleler içinde kendini namaza veremeden geçip gitmekte ve insanlar tat alamamaktadırlar. İşte eğer Allah (c.c.)’a aşıksan Allah (c.c.) bize o fırsatı vermişki, nefsinizi ezin ve gelen gece karanlığında aydınlık dileyin benden diye.

Dilediğiniz kadar namazınızı dua ile uzatın. Ezbere kılınan namaz çok az şey verebilir insana. Teheccüde kalkın ve alnınız secdeye vardığında Allah (c.c.)’a kendi dilinizle dilediğiniz kadar dua edin (Namaz rükunlarını arapça söylemek kaydıyla). Çünkü Paygamberimizin söylediğine göre, teheccüd vakti Allah (c.c.) kullarına çok yaklaşır ve “Benden bir şey dileyen kulum varmı” diye sorar.

Kuran ” Teheccüd insana doğru söylemeyi öğretir.” diyor. Ayrıca teheccüd kılanın günlük namazları da lezzet veren bir hale gelmeye başlar.

Yine bir Hadis’i Şerif’te :”Allah (c.c.) o karı ve o kocaya rahmet etsinki, o uyanır ve uyanamayan eşini kaldırmaya çalışır ve yine kalkamaz ise, eşinin yüzüne su serperki, o uyanabilsin.” Neden o eş bu kadar övülmektedir. Bir eş diğer bir eşe ahiret hayatında cennete ulaşabilmesinden daha fazla ne için vesile olabilirki?

Teheccüd bilindiği gibi 2’şer 2’şer kılınan 8 rekatten oluşur. Ama bu iki rekat iki dakika değil dualarla dakikalar almalı. Ancak nefsine çok zor geliyorsa, yine peygamberimizin dediği gibi hiç değilse iki rekat dahi olsa kılınmalıdır.

TEHECCÜDE KALKMANIN 13 YOLU

1.    Yatsı namazından sonra bir miktar zikredilmelidir. Zikir nekadar çok olursa insan psikolojik olarak kendini teheccüde o kadar hazır hissedecektir.

2.    Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yatsıdan sonra konuşmak istemezdi. Dolayısıyla yatsı namazından sonra hemen yatmaya çalışmalıdır.

3.    Yatsıyı kıldıktan sonra, uyumadan önce abdest tazelemelidir. Bu hem kalbe tesir eder ve hemde gece kalkmayı kolaylaştırır.

4.    Yatağa girdikten sonra zikrederek uyumalıdır. Peygamberimiz yatağa girince Ayetel Kürsü, İhlas, Felak ve Nas surelerini okur, eline üfler ve elini tüm vücudunda gezdirir ve bunu üç kere yapar, sonra sağına dönerek uyurdu. Böyle uyuyan insanın tüm uykusu tesbihtir.

5.    İnsan teheccüde kalkacağım diye azimle karar verirse, o insanda nefsine galip gelir.

6.    İmanı güçlü olanlar için, vitir namazı yatsıdan sonra değil teheccüdden sonra kılınır. Çünkü vitr namazının sabah namazından (imsaktan) önce kılınması daha iyidir.

7.    Yine namaz konusunda iradeli olanlar için, kişi yatsı namazından sonra o kadar nafile kılmalı ki, nafile kılarken uykusu gelmeli ve teheccüde kalkmak niyetinde olmalı. O halde uyuyan kişide teheccüd vakti uyanabilir.

8.    Çok yumuşak ve rahat yatakta uyumamalıdır.

9.    Akşam yemeğini yatmadan saatlerce önce yemelidir. Mide dolu olunca nefs tembelleşir.

10. İnsan yatarken elbise ve vücudu temiz olmalı ve cünup olmamalıdır. O haldeki insanlara melekler yaklaşamazlar.

11. Yatılan yataklar temiz olmalıdır.

12. Gerekirse karı koca ayrı yatmalıdır.

13. Yatmadan önce insan kendini hesaba çekmeli ve ” bugün kalbimde birine karşı bir kırgınlık veya kin barındırıyormuyum?” diye sormalı ve varsa o kişileri affederek uyumaldır.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Ramazan’dan İstifade Etmek

Bir Sonrakini Oku

Ahmedilere Nasihatler