Teröristler Burkina Faso'da Camiye Saldırarak Dokuz Müslüman Ahmedi’yi Vahşice Öldürdüler - Müslüman Ahmediye Cemaati

Teröristler Burkina Faso’da Camiye Saldırarak Dokuz Müslüman Ahmedi’yi Vahşice Öldürdüler

12 OCAK 2023 BASIN AÇIKLAMASI

11 Ocak 2023 Çarşamba günü teröristler, Burkina Faso’daki Müslüman Ahmediye Cemaatine ait camiyi işgal ederek, nedensiz ve acımasız bir saldırıda ibadet eden dokuz kişiyi öldürdüler.

Bölgenin Müslüman Ahmedileri, 2008 yılında cemaatin kuzeyde Dori kasabası yakınlarında kurduğu Mehdi Abad köyünde bulunan camilerinde akşam namazı için barışçıl bir şekilde bir araya gelmişlerdi ki, teröristler mescidi işgal edip, ibadet edenleri taciz etmeye başladılar.

İçlerinde caminin imamının da bulunduğu yaşça büyük dokuz erkeği diğer ibadet edenlerden ayırıp, onları kendilerini vahşice öldürdükleri mescidin dışına zorla çıkardılar.

Bu menfur saldırının sonrasında ise teröristler, eğer camiye geri dönecek olurlarsa, çocuklar da dâhil kalan müminleri de öldürmekle tehdit ettiler.

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin bir sözcüsü şunları beyan etti:

“Dünyanın dört bir yanındaki cemaatimiz, bir ailedir ve bizler kardeşlerimizin vahşice katledilmesinden dolayı çok üzgünüz ve onların sevdikleri ile birlikte acı çekmekteyiz. Allah’ın, şehitleri Rahmetiyle kuşatması için duada bulunuyoruz.

“Ayrıca Burkina Faso’nun emniyeti için, keza hükümetin, Müslüman Ahmediler de dâhil bütün Burkinabe halkını koruma görevini yerine getirmesi ve bu iğrenç ve şeytani suçun faillerinin de adalete teslim edilmesi için dua ediyoruz.”

Müslüman Ahmediler, Pakistan da dâhil çoğunluğu Müslüman olan pek çok ülkede inançları sebebiyle – gerek devlet, gerekse devlet dışı unsur tarafından – zulüm görmektedir. 2010 yılında, teröristler Lahor şehrinde iki camiye aynı anda saldırdığında, çok sayıda Müslüman Ahmedi öldürülmüştür.

Bu vahşet hakkındaki daha fazla ayrıntı, mümkün olan en kısa sürede sağlanacaktır.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

7.01.2023 – Vakfe Cedid’in 65. Döneminde Cemaat üyelerinin yaptığı fedakarlıklar ve 66. Dönemin başlaması

Bir Sonrakini Oku

Mehdi geldi ama İslamiyet’teki mehdi tanımına uymuyor diyorsunuz. Kendinize göre din mi kurdunuz?