Tuhaf ve belirsiz bir dönemde mutlak sübut

Tuhaf ve belirsiz bir dönemde mutlak sübut

Ahmediye Cemaatinin takviminde bulunan birçok büyük olay, ya iptal edildi ya da ertelendi, gelecek ise belirsizliğini koruyor. Covid-19, hükümetlerin zaman zaman yasalar oluşturup ve kısıtlamalar uyguladığı, keza grafiklerle istikametler emrettiği, garip, gizem dolu bir ortam yarattı.

Birleşik Krallıkta kimi mağazalar açılırken, tatbik edilen kısıtlamalar alışveriş yapanlar için pek de cesaret verici değil. Kişi ancak elzem bir ihtiyaç ortaya çıkınca alışveriş yapma eğiliminde. Güvenli bir ortam sunan işyerleri açılmış olsa da, birçok kimse için iş durumu belirsiz – işe ne zaman geri dönülecek ya da işe bir daha geri dönülecek mi sorusu kafalarda yerini korumakta.

İngiltere Calsa Salanası – Müslüman Ahmediye Cemaati için merkezi bir Yıllık Toplantı görevi görmektedir – bu yıl resmi olarak iptal edildi. Bu, dünyadaki birçok Ahmedi için bir üzüntüyü beraberinde getirse de, o muhteşem etkinlikte öğrenilen dersleri dile getirmek için de büyük bir fırsattır.

Üç günlük etkinlik boyunca Ahmediler tek bir yerde bir araya gelerek, Allah’a sadakatlerini sergileme fırsatını bulurlar. Sadece bu da değil, aynı zamanda onlar, kendilerini Peygamber Efendimizinsav misyonu uğrunda ve Vadedilen Mesihinas takipçileri olma sorumluluğuyla daha donanımlı bir hale getirirler.

Dünyanın birçok ülkesinde daha tecrit döneminin başlangıcından bu yana, Ahmediye Cemaatinin dünya çapındaki resmi şubeleri tam bu amaca ulaşmak – herkesi bu İlahi Cemaatin misyonu hakkında eğitmek – üzere sosyal medyaya yöneldiler.

Ahmedilerin çevrimiçi bir şekilde Kuran dersleri, yani Dars-ul-Quran, gençler için akademik seminerler ve dünyanın dört bir yanında calsalar ile meşgul olduğunu görmek benzersiz bir manzara oldu. Al Hakam da bu tür etkinlikleri aktarma şansını elde etti.

Bununla birlikte, dünya çapında kapsama dâhil edilebilenden çok daha fazla olay meydana geldi.

İngiltere Calsa Salanası bu yıl gerçekleşmiyor, ancak çoğumuz tecritte geçen zamanı, hayat daha tanıdık bir biçim almaya başladığında devam edebileceğimiz ve devam etmemiz gereken şeyler olarak, Rabbimiz ile daha güçlü bir bağ geliştirmek ve neye inandığımızı daha iyi kavramak bakımından olumlu bir şekilde kullanıyoruz.

MTA kanallarını izlemek ve resmi cemaat şubeleri tarafından yayınlanan en son makaleleri okumak elbette olumlu şeyler, hepsi bizlere doğru yönde yardımcı oluyorlar, ancak bu tür platformlar aracılığıyla öğrendiklerimizin pratikteki uygulamaları biz bireylerin omuzlarına yüklenmektedir.

Vadedilen Mesih Hazretlerinin Halifesi bize defalarca calsa konuşmalarını dinlememiz ve o birlik atmosferinin tadını çıkarmamız gerektiğini söylemiştir. Ancak hemen o an olumlu bir etki elde edilse de, eğer öğrendiğimiz her şeyi unutarak ya da umursamadan evimize dönersek, bu yetersiz kalacaktır.

Bu nedenle Huzuraba bizleri daima calsanın tadını çıkarmanın kesintisiz pratik uygulaması tarafına çeker. Belli ki bunun kalıcı bir etkisi bulunur.

Bu nedenle, calsa olsun ya da olmasın, Müslüman Ahmediler olarak bizler, inancımız adına ve Vadedilen Mesihin Halifesi ile Ahmediye Cemaatinin kurucusu Hazret Mirza Gulam Ahmad’aas sadakatla tutarlı bir yaşamı sürdürmeye söz verdik. Bu, peşine düşmemiz gereken bir hedeftir.

Şüphesiz küresel Ahmediye ailesinin yıllık toplantısında sevgili İmamımızıaba göremeyecek olmamız üzüntü vermekte. MTA aracılığıyla her Cuma ekranlarımızda İmamımızıaba görebiliyor olmamıza rağmen, İmamımızınaba arkasında namaz eda etmek ve bir kere daha onun yüce meclisinde oturmak düşüncesi hoşumuza gidiyor.

Bu, sadece kendimiz ve İslam Ahmediye’nin zaferi için değil, aynı zamanda sevgili İmamımızınaba refahı ve uzun, sağlıklı yaşamı için dua ettiğimiz bir dönemdir. Sonuçta, dünyada takipçileri için değerli zamanlarının çoğunu gerek toplu gerekse bireysel olarak sunan çok az lider bulunmaktadır.

Bu, çoğumuzun diğer Ahmediler ile ya da özel katılımcılarla birlikte onun etrafında geçirdiğimiz o güzel anları hatırladığımız bir zamandır. Bu mutluluk vesilelerini hatırlıyor ve tekrar onları görebilmek için dua ediyoruz.

Birisi bir keresinde şöyle dedi: “Cemaat mensuplarının liderlerini sevdiğini hep düşünürdüm, ancak şimdi gördüm ki, Halife takipçilerini daha da çok seviyor.”

Huzur’unaba mübarek meclisindeki o anları hatırlıyor ve dua ediyoruz ki, bunlar tekrar hızla bir kez daha gerçekleşsin. Ancak kolayca unutulabilecek olan, Huzur’unaba takipçileriyle buluştuğunda o anlara ne denli değer verdiğidir.

Bunu açıklığa kavuşturan birçok durumdan birisi, ofisine girerken Huzur’unaba bize gösterdiği sevgi dolu karşılamasıdır ki, bunu kanıtlamak için yeterlidir. Böylece, bu hepimiz için belirsiz ve muğlak bir zaman olsa da, bunun Hz. Emir-ül-Mümininaba için nasıl olabileceğini ancak hayal edebiliriz. Bu nedenle, öncekinden daha çok Vadedilen Mesihin V. Halifesininaba uzun ve sağlıklı yaşamı için dua etmeye devam etmeli ve ona her zamankinden daha çok sadık kalmak için kendimize söz vermeliyiz.

Hayat normale döndüğünde; hayır, şu an itibari ile yeminlerimizi yeniden teyit edelim. Bizler, dinimize her türlü dünyevi unsurlar üzerinde öncelik vereceğiz ve inancımız, vatanımız ve ulusumuz uğruna canımızı, malımızı, zamanımızı ve onurumuzu feda etmeye hazır olacağız, (keza) Hilafet müessesesine sadık kalarak Vadedilen Mesihin Halifesininaba bizden isteyebileceği her şeyde kendisine itaat edeceğiz.

Yüce Allah bu sınanma dönemini çabucak sona erdirsin, böylece bizler – Onun (Vadedilen) Mesihinin hizmetkârları – bu işin üstesinden gelebilelim ve bütünüyle materyalist ve dinsiz bir dönemde İmamımızaaba en yüksek sadakati gösterebilelim. Allah imanımızı korusun ve hepimizi İslam’ın yeniden hayat buluşunun bir parçası kılsın (inşallah.) Âmin.

İngilizce orijinali

https://www.alhakam.org/absolute-certainty-in-a-strange-and-uncertain-time/

Çeviren:             Mehmet Önder

Print Friendly, PDF & Email

Önceki Yazı

3.07.2020 – Hz. Saad bin Muaz

Sonraki Yazı

Din ve Irkçılık