05.06.2015 - Jalsa Salana 2015 Almanya - Kendinde bir devrim oluşturmak için çabalamak - Müslüman Ahmediye Cemaati

05.06.2015 – Jalsa Salana 2015 Almanya – Kendinde bir devrim oluşturmak için çabalamak

5 Haziran 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Kalplerinizi mahlukatın sevgisiyle doldurun, kardeşlerinizin hislerine ve duygularına dikkat edin, eğer kırgınlık varsa kırgınlıkları uzaklaştırın

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis atba, 5 Haziran 2015’de Almanya Frankfurt Karlsruhe’de Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı. Huzur (atba) Pakistan saatine göre beşi yedi dakika geçe (Almanya’da ikiyi yedi dakika geçe) calsagah’a teşrif etti. Bayrak töreninden sonra Huzur topluca dua etti. Daha sonra erkekler bölümüne geçerek Cuma hutbesi irşad etti. Şöyle buyurdu: Bugün Allah’ın lütfu ile Almanya yıllık calsası başlıyor. Bugün bizim bu calsaya katılmamız, bizi kendi durumumuzu incelemeye sevkeder ki acaba biz Allah ile bağımız, imanımız ve Allah’ın hükümlerine göre hareket etmek konularında hangi seviyeye ulaştık? Calsaya katılmak, bizim zaaflarımızı inceleyerek kendi içimizde bir inkılap yaratsın, bizi Allah’a şükreden birisi haline getirsin. Kardeşlerimizin haklarını eda etmeye dikkatlerimizi çevirsin. Bu calsa, ne dünyevî bir toplantıdır, ne de dünyevî maksatları elde etmenin yoludur; bilakis buraya gelenlerin dikkatlerini zikr-i İlahî’ye çevirmeli, Hüda Teala’nın emrettiği iyilikleri elde eden ve benimseyen birisi haline getirmeli.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bu calsa günlerinde Hüda Teala ile bağınızı güçlendirin ve kalplerinizi mahlukatın sevgisiyle doldurun, kardeşlerinizin hislerine ve duygularına dikkat edin, eğer kırgınlık varsa kırgınlıkları uzaklaştırın. İşte biz ancak o zaman, İslam’ın güzel mesajını gerçek bir şekilde dünyaya yayanlar olacağız. Bu calsalar ancak, iyi sözleri dinlemek neticesinde bizi Allah’a doğru götüren alışkanlıkları edinmek için yapılmaktadır. Bu dünya sonunda birgün yok olacaktır, işte bu yüzden Allah’ı tanımaya çarçabuk adım atmamız lazım. Allah-u Teala ile bağ kurmak için bizim ihlaslı olarak O’na ibadet etmemiz gerekir, O’nun emirlerine göre amel etmemiz gerekir, dünyanın karanlığından çıkıp ihlas ile Allah’ın rızasını elde etmeye çalışmamız lazım.

Bu, Allah-u Teala’nın ihsanıdır ki O, bizim ıslahımız için Kendi gözdelerini hep göndermektedir. Ve bu bizim güzel kısmetimizdir ki biz de bu çağda Allah’ın gönderdiğine inandık. Allah’ın gönderdiği bu zat, bize Allah sevgisinin ve O’nun Resulü’nün (sav) sevgisinin ve itaatinin yolunu öğretti. Amelî ve itikadî durumumuzu düzeltmeye dikkatimizi çekti. Allah-u Teala, Mesih-i Mevud’a (as) da yeni yeryüzü ve yeni gökler yaptığını keşfen gösterdi. Yeni yeryüzü ve yeni gökler yapmanın en büyük ve en mükemmel örneğini, biz Resulüllah’ın (sav) zatında görürüz. Resulüllah (sav) tevhide düşman olanları tevhid üzerinde azimle duranlar haline getirdi, puta tapanları tek Allah’a ibadet edenler yaptı. Dünya malını sevenler, doğruluk ve fedakarlığın en yüksek numunesi oldular. Sonra, kadınların haklarını ve onların saygınlığını tesis etti; insanı en kötü durumdan alıp Allah’a bağlı insanlar haline getirdi. İşte bu, Resulüllah (sav) ile ortaya çıkan çok büyük bir mucize idi. İşte bu, Resulüllah’ın (sav) gelişiyle yaratılan yeni yeryüzü ve yeni göklerdi.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Allah-u Teala Mesih-i Mevud’a (as), yeni yeryüzü ve yeni gökler yap buyurdu. Ve gerçekten de kendisi bir inkılap yaratıp gösterdi. Yüzbinlerce insanı yüzde yüz değiştirerek anlattı ki, yeni yeryüzü ve yeni gökler yapmak budur. Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) keşfinde, onun cemaatinin de dikkati çekilmiştir ki, sizler de yeni yeryüzü ve yeni gökler yapmakta Mesih-i Mevud’un (as) yardımcısı olun. İşte tevhidi kaim kılmak, bizim ilk tercihimiz olmalı. Allah-u Teala ile ilişkiyi artırmak ve O’nun emirlerine göre hareket etmek için bizim tam olarak çabalamamız lazım. Kulların haklarına dikkat etmeliyiz. Biz Vadedilen Mesih ve Mehdi’ye (as) sadece itikadî olarak inananlar olmamalıyız; tersine içimizde amelî değişiklik de gözükmeli. Eğer biz Allah-u Teala ve kullarının haklarını eda ediyorsak, Allah-u Teala ve kullarıyla bizim muamelelerimiz temiz ise, işte o zaman yeni yeryüzü ve yeni gökler yapmakta Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) gerçekten yardım ediyoruz. Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Allah-u Teala’nın bu cemaati kurma sebebi kesinlikle şudur ki dünya Allah-u Teala hakkında marifet elde etsin, duanın gerçeğini ve etkilerini görsün. Bu çağ manevi savaş çağıdır. Şeytan ile savaş başladı. Hazreti Mesih-i Mevud (as) kendisine inanan herkese, maneviyatta ilerleyerek şeytana karşı koyma sorumluluğu yüklemiştir. Allah lütfetsin ki biz kendi haklarımızı eda eden olalım. Allah-u Teala bu calsayı her açıdan bereketli kılsın. Amin.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

22.05.2015 – Şüphe ve inanç

Bir Sonrakini Oku

12.06.2015 – Jalsa Salana 2015 Almanya – Allah’ın nimetlerinin ilanı