12.06.2015 - Jalsa Salana 2015 Almanya - Allah'ın nimetlerinin ilanı - Müslüman Ahmediye Cemaati

12.06.2015 – Jalsa Salana 2015 Almanya – Allah’ın nimetlerinin ilanı

12 Haziran 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 12 Haziran 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle dedi: Hazreti Mesih-i Mevud (as), insanın her zaman ve her durumda duaya istekli olması, ve Hüda Teala’nın lütfettiği nimetleri şükür ile anması gerekir, ki bunun sayesinde Allah sevgisi artar, buyurdu. Huzur, kendi Almanya turunu ve Calsa Salana’ya katılmasıyla ilgili yaşadıklarını anlattı. Hüda Teala’ya şükredici olmakla ilgili iman verici olaylar, Allah-u Teala’nın lütufları, bereketler ve O’nun nimetlerinden bahsetti. Şöyle buyurdu: Almanya calsası ve diğer programlar vasıtasıyla, o günlerde geniş bir plan neticesinde ülkenin büyük bir bölümüne İslam’ın ve Ahmediyet’in mesajı ulaştı. Buyurdu ki, Allah’ın lütfu ve rızası olmadıkça kalplere ulaşmak mümkün değildir. Bazı defa konuşmacılar büyük bir coşkuyla konuşma yapsalar da bir etkisi olmaz. Ancak sade ve sıradan bir söz etkili olur. İşte calsada biz bunun manzaralarını müşahede ettik. Allah’ın lütfu ile, doğu Avrupa ve Almanya’nın komşusu olan ülkelerden bir çok insan calsaya gelmişti. Misafirlerle görüşmeler de oldu, soru-cevap da yapıldı ve bazıları gerçeği tanıyarak bu fırsat üzerine biat da ettiler.

Huzur-u Enver, calsaya gelen misafirlerin izlenimlerini de anlattı. Onlar, muhabbet, ihlas, karşılıksız hizmetlerin örneğini gördüklerini açıkladılar. Calsa düzenlemelerinde olağanüstü artış ve gözle görünür değişiklikler hissettiler. Hayatlarında ilk defa bu kadar iyi insanlarla karşılaştılar. İslam’ın burada gördükleri güzel mesajı hepsinden daha tesirli oldu. Her şey en güzel şekilde organize edilmişti ve disiplin vardı. Bütün insanların Hüda Teala’nın nezdinde eşit olması hepsinden daha etkileyici idi. Din, millet ve dil bakımından aralarında ihtilaf yoktur. Buradaki her şey büyüleyici idi. Vadedilen Mesih’in (as) halifesinin, İslam’ın mesajını ulaştırma yöntemi yumuşakçadır. Calsa ortamı öyle manevî bir manzaradır ki ruhun derinliklerine kadar etki etti. Zamanın halifesini görüp, onun konuşmalarını dinleyince Ahmediyetle ilgili görüşleri değişti. Calsa ortamı hayret verici bir muhabbet ve birlik havasıyla doluydu. Şu da etkileyici oldu ki orada yüzlerce insan, hiçbir ücret almaksızın gönüllü olarak çalışıyordu. Zamanın halifesinin konuşmaları, doğru yolu gösteren sözlerdi. Sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik onun kelimelerinde buluşmuştu. Bu kadar iyi düzenlenmiş bir organizasyonu hayatlarında daha önce hiç görmediler. Ahmediye Cemaati şunu ispatladı ki diri olan Hüda Teala bugün de mevcuttur.

Huzur-u Enver, Calsa yönetiminin dikkat etmesi gereken bazı konulardan bahsetti. Buyurdu ki, bu kadar büyük program olunca, az veya çok eksiklikler ve zaaflar da olur. Ancak ne olursa olsun onları gidermek yönetimin sorumluluğudur. Bizim kendi zayıflıklarımızı da dikkate almamız gerekir. Dikkat çektiği konular arasında, kadınlar bölümünde ekmek ve yemeğin çok ziyan olması vardı. Almanya yönetiminin, özellikle de lacnanın, yemek yiyenlerin dikkatini bu yöne çekmesi lazım. Sonra, misafirlerin calsagahtan uzakta kalması meselesi vardı. Yönetimin, böyle misafirlere calsagaha yakın kalacak yer ayarlamaları lazım. İnsanlara ait yollara ve çeşitli yerlere çöp atmak ve temizliğe dikkat etmemek konularına, gelecekte insanların özellikle dikkat etmeleri lazım. Bir de, calsaya katılanların herhangi bir özel yemek talebinde bulunmaları uygun değildir. Hangi yemek hazırlanmışsa onunla yetinmek ve sabretmek gerekir. Huzur buyurdu ki, bazı çalışanlar bazı konularda sert olurlar, bu yüzden başkaları sıkıntıya girer. Çalışanların daima yumuşaklık ve kolaylık göstermeleri lazım. Her ne olursa olsun genel olarak calsa organizasyonu çok iyiydi. Calsa salana müdürü ve onun ekibi geçen seneye göre çok iyi iş yaptılar. Allah-u Teala bütün çalışanları mükafatlandırsın, onlar büyük bir zahmetle iş yaptılar. Bütün çalışanlara çok çok teşekkürler.

Huzur-u Enver buyurdu ki, aynı şekilde tur esnasında iki caminin açılışı yapıldı. Açılış konuşmalarına önemli şahsiyetler katıldı. Cemaatin bu iyi işini övdüler ve etkilendiklerini belirttiler. Bu fırsat üzerine de Huzur-u Enver konuşmalar yaptı ve medyaya demeçler verdi. Huzur (atba), calsa salana ve diğer programların medyada ne kadar gösterildiğinden de bahsetti ve şöyle buyurdu: elektronik ve yazılı medya vasıtasıyla yaklaşık 107 milyon insana İslam’ın güzel talimatı ve Ahmediyetin mesajı ulaştı. İşte, calsa salana bir yandan bizim için manevi ve ilmî ilerlememize vesile olurken, diğer yandan başkalarına da İslam’ın gerçek resmini sunmaya vesile olur. Aynı şekilde biatler de olur. Huzur-u Enver son olarak, Kadiyan dervişlerinden muhterem Mahmud Din Bedreddin Beyin eşi, sayın Reşide Begüm Hanımefendinin vefatı üzerine kendisinin hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

05.06.2015 – Jalsa Salana 2015 Almanya – Kendinde bir devrim oluşturmak için çabalamak

Bir Sonrakini Oku

19.06.2015 Ramazan’ın bereketinden istifade etmek