17.04.2015 - Halifetül Mesih II: Hikmet incileri - Müslüman Ahmediye Cemaati

17.04.2015 – Halifetül Mesih II: Hikmet incileri

17 Nisan 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Hipnotizma (mesmerizm) sadece birkaç oyunun adıdır ancak dua, yeryüzü ve gökyüzünü değiştiren bir silahtır. Hipnotizma imanın irade gücü karşısında duramaz.

Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) peşgoileri kendisinin hayatında da gerçekleşti ve bugün de gerçekleşmeye devam ediyor, Cemaatin ilerlemesi bunun delilidir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 17 Nisan 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazret Muslih Mevud (ra) bir defa, dua ile nasıl büyük işler gerçekleşebileceğine dair duanın önemini anlatıyordu. Onun ayrıntılarından bahsederek hipnotizma yani mesmerizm ile ilgili de açıklama yaptı. Hipnotizmada uzman olan insanlar da bu ilim vasıtasıyla insanlarda değişiklik yapabilirler, fakat bu geçici ve tek kişilik olur ve ayrıca inkılaba benzer faydalar sağlayan şeyler olmaz. Halbuki dua, eğer şartları yerine getirilerek yapılırsa milletleri düzeltir, ıslah eder. Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, hipnotizma sadece birkaç oyunun adıdır, ancak dua yeryüzü ve gökyüzünü değiştiren bir silahtır. Huzur-u Enver, Hazreti Muslih Mevud’un hipnotizma ile ilgili beyan ettiği bir olayı anlattı. Bu olay Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) bir meclisinde oldu ve Allah-u Teala Kendi nebisine hipnotizma yapanı sadece başarısız ve ümitsiz bırakmakla kalmadı ona alamet dahi gösterdi. Hazret-i Mesih-i Mevud’un (as) o adamın yaptığı hareketten haberi olunca kendisi şöyle buyurdu: Hipnotizmanın irade gücü, imanın irade gücü karşısında duramaz. Yüce Allah’ın verdiği irade gücü ile insanın irade gücü arasında yer ile gök kadar fark vardır. Hüda Teala’nın irade gücü bahşettiği birisinin karşısında insanın irade gücü, çocukların oyunu gibidir.

Huzur-u Enver, Allah-u Teala sevdiklerinin doğruluğunu ortaya çıkarmak için yabancılara bile mucize gösterir, buyurdu. 1904’de Hazret-i Mesih-i Mevud (as) Lahor’a teşrif ettiğinde kendisi orada bir toplantıda konuşma yaptı. Cemaatten olmayan Şeyh Rahmetullah Vekil bey de o toplantıda mevcuttu. O şöyle dedi: Konuşma sırasında Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) başından bir nur sütununun çıktığını ve gökyüzüne doğru gittiğini gördüm. O anda benim yanımda bir arkadaş oturuyordu. Ben ona, şuna bak, o nedir? Dedim. O, bakar bakmaz dedi ki, bu Mirza Sahib’in başından çıkıp gökyüzüne kadar ulaşmış olan bir nur sütunudur. Bu manzaranın Şeyh Rahmetullah Bey üzerinde o kadar etkisi oldu ki aynı gün Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) biat etti. Huzur-u Enver şöyle dedi: Bu, insanların onları görerek imana kavuştuğu mucizelerdir ve sadece bu değildir; bilakis mucizelerin çeşitli şekilleri vardır ve Yüce Allah bugün bile o mucizeleri insanlara göstermeye devam etmektedir. Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) bir toplantısındaki bir olayı anlatarak Hazreti Muslih Mevud (ra) der ki, bir arkadaşın Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) yazdığı bir mektup hatırımdadır. O, mektubunda kızkardeşinin yanına cin geldiğini yazdı. Hazreti Mesih-i Mevud (as) ona, öyle halkın umumiyetle inandığı gibi herhangi bir cin olmaz, buyurdu.

Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud (as) hakkındaki nişanlar ve mucizeler ile ilgili Hazreti Muslih Mevud’un (ra) beyan ettiği olayları anlattı. Huzur, Abdulkerim’in mucizevi bir şekilde sağlığına kavuşması ile ilgili olayı ve “ye’tike min külli feccin amig”[1] vahyinin gerçekleşme mucizesini de anlattı. Hazreti Mesih-i Mevud (as) der ki, benim doğruluğum konusunda Yüce Allah yüzbinlerce nişan gösterdi. Hazreti Muslih Mevud (ra) der ki, Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) doğruluğu hakkında Allah-u Teala o kadar alametler gösterdi ki onları saymak mümkün değildir. Ancak bu nişanlar aklını kullananlar için gösterildi. Bu mucizeler bizim inancımızın güçlenmesine vesile olur. Bir muhalif, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) yanına gelip bir alamet göstermesini isteyince, kendisi gülümseyip şöyle buyurdu: Benim “Hakikatü’l Vahiy” kitabıma bakın, Hüda Teala’nın beni desteklemek için ne kadar alametler gösterdiğini anlarsınız. Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Mesih-i Mevud’un bildirdiği gaybî haberler kendisinin hayatında da gerçekleşti ve bugün de gerçekleşmeye devam ediyor. Ahmediye Cemaatinin her günkü ilerlemesi bunun delilidir. Yüce Allah insanlara, görmeyi nasip etsin ve bize de her an imanda güçlenmeyi nasip etsin. Amin.


[1] Yani: Çok geniş ve (yürüyenlerin yürüyüşlerinden dolayı) aşınmış ve çukurlaşmış yollardan sana (mal) gelecektir. Keza çok geniş ve (yürüyenlerin yürümelerinden dolayı) aşınmış (ve) içinde çukurlar oluşmuş yollardan sana (ziyaretçiler) geleceklerdir. (Berahin-i Ahmediye;C.3;  Ruhani Hazain; C.1; S.267; Dipnot)

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

10.04.2015 – Allah’a ibadetin hikmeti

Bir Sonrakini Oku

01.05.2015 – Halifetül Mesih II: Hikmet incileri