Almanya Nasrat’ı Müslüman Ahmediye Cemaati’nin Başkanı ile bir sanal görüşme yapma şerefine nail oldu - Müslüman Ahmediye Cemaati

Almanya Nasrat’ı Müslüman Ahmediye Cemaati’nin Başkanı ile bir sanal görüşme yapma şerefine nail oldu

27 OCAK 2023 BASIN AÇIKLAMASI

“Başkalarının nasıl giyindikleri hakkında kendimizi yıpratmak yerine, kalplerimizde ne denli halis olduğumuzu ve birbirimizi önemsiyor muyuz, keza birbirimizin duygularına saygı gösteriyor muyuz diye düşünmeliyiz.” – Mirza Masrur Ahmed Hazretleri

22 Ocak 2023 günü, Müslüman Ahmediye Cemaatinin Dünya Çapındaki Başkanı, Beşinci Halife, Mirza Masrur Ahmed Hazretleri, yaşları 10 ile 12 arasında olan Nasratu’l Ahmediye (Müslüman Ahmedi Genç Kızlar Kolu) üyeleri ile çevrimiçi bir sanal eğitim sınıfı düzenledi.

Toplantıya Huzur, İslamabad Tilford’da bulunan MTA Stüdyolarından başkanlık ederken, Nasrat üyeleri ise toplantıya Frankfurt’ta bulunan Beytus Subuh Camii’nden sanal olarak katıldılar.

Usullere uygun olarak Kuran-ı Kerim’in tilaveti ile başlayan oturumun devamında Nasratu’l Ahmediye üyeleri, Huzur’a kendi inançları ve güncel meseleler hakkında bir dizi soru sorma fırsatını buldular.

Orada hazır bulunan kızlardan bir tanesi Huzur’a, Hilafet sevgisini ifade etmenin en iyi yolunun ne olduğunu sordu.

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri şöyle cevap verdi:

“Duada bulunmalısınız ki, Yüce Allah sizin Hilafet ile gerçek bir manevi bağ kurmanızı mümkün kılsın. İkinci olarak, zamanın Halifesi’nin talimatlarını yerine getirmeye çalışın; bu tercih ettiğiniz talimatlara uymak ve hoşunuza gitmeyenleri de reddetmek şeklinde olmasın. Zamanın Halifesi’nin söylediklerine, tercihlerinize uygun bir şekilde kendi yorumlarınızı getirmemelisiniz. Aksine, talimata harfi harfine uymaya çalışınız. Bu, sizlerin bir bağı ve sevgiyi inşa etmenizi mümkün kılacaktır.”

Bir kız da Huzur’a, sınıfındaki kimi gayrimüslim kızların, onun başını örtmesinden hoşlanmadıklarını ve bu sebeple kendisi ile arkadaşlık etmediklerinden bahsetti. Onlara vereceği karşılık hakkında bir tavsiye sordu.

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri şöyle buyurdu:

“Onlara demelisiniz ki, ‘Herkesin kendi tercihleri ​​var. Eğer dini bir kenara bırakırsanız, herhangi bir inançtan olabileceğiniz gibi inançsız da olabilirsiniz, buna rağmen giyiminizle ilgili tercihlerde bulunursunuz ve elbise ya da mini etek giymeyi seçersiniz. Bunu yaparsınız, çünkü o giysiyi beğenirsiniz. Aynı şekilde başörtüsü de, benim takmak istediğim bir şey ve takıyorum. Bundan dolayı o itiraz edebileceğin bir şey değildir.’ Onlar seninle aynı yaştaki kızlar olmalı ve bu nedenle onlara anlatmaya çalış ki, onlar beğendiklerini giymekteler ve sen de kendi tercih ettiğini giyiyorsun…”

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri ayrıca şöyle buyurdu:

“Onlara sor ki, eğer her birimiz hayatımızı tercih ettiğimiz gibi yaşıyorsak, böyle şeyler üzerinde tartışmaya ve münakaşa etmeye ne lüzum var? Kendilerine, hepimizin insan olduğumuzu ve bu yüzden birbirimizle dostça yaşamamız gerektiğini hatırlatın. Başkalarının nasıl giyindikleri hakkında kendimizi yıpratmak yerine, kalplerimizde ne denli halis olduğumuzu ve birbirimizi önemsiyor muyuz, keza birbirimizin duygularına saygı gösteriyor muyuz diye düşünmeliyiz. Birbirimize nasıl daha iyi yardımcı olabileceğimize bakmalıyız. Gerçekten önemli olan şeyler bunlardır. Yoksa başörtüsü takıp takmamak ikincil önemdedir. Bundan dolayı onlara, insani değerlere tüm dikkatlerini vermelerini söyleyin, keza onlara, İslam’a inandığınızı ve bu sebeple büyüdüğünüzde başörtüsü takıp, tesettüre uyacağınızı anlatın.”

Bir katılımcı Huzur’a, çocukken ailesiyle birlikte en sevdiği etkinliklerin neler olduğunu sordu.

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri şöyle buyurdu:

“Pek çok etkinlik olmalıdır, ancak çok uzun zaman oldu. Anne ve babamla geçirdiğim zamanı hatırlıyorum; onların öğüt verme yöntemini, onlarla gezilere gidişimizi ve dağlara çıkışımızı hatırlıyorum. Bir kimsenin, anne ve babası ile yaşadığı tüm anılar güzeldir.”

Başka bir kız, kızların tesettüre uygun giyinerek parkta koşuya çıkıp çıkamayacaklarını sordu.

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri şöyle cevap verdi:

“Elbette olur ve dışarı çıkıp koşabilirisiniz… Egzersiz yaparken (kullanmak üzere) saçınız için modern bir örtü tasarlayabilir ve yapabilirsiniz. İslam’a uygun olarak giysiniz dar değil, bol olmalıdır. Parkta yürüyüş yapabilir ve yürüyüşe de çıkabilirsiniz. Ancak erkeklerle pek kaynaşmamaya dikkat etmelisiniz. Egzersizinizi yapın ve sonra eve dönün. Daha iyisi, erkek kardeşiniz ya da babanızla birlikte gitmenizdir, çünkü bugünlerde parklara belli saatlerde gelen kötü niyetli insanlar bulunmaktadır.”

Bir soru da, sokakta bir dilenci yaklaştığında ne yapılması gerektiği hakkında idi.

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri şöyle buyurdu:

“Yardım kuruluşlarına para vermek daha iyi bir yaklaşımdır. Müslüman Ahmediye Cemaati’nin Humanity First aracılığıyla ya da doğrudan desteklediği diğer topluluklar yahut da kuruluşlar tarafından tesis edilmiş hayır kurumları bulunmaktadır. Böylece onlar yoksullara yardım edebiliyorlar, keza onlar gıda, eğitim ve tıbbi bakımın sağlanması açısından da yoksullar için en büyük ihtiyacın nerede olduğunu biliyorlar. Bu yüzden hayır kurumlarına para vermekteyiz. Ancak, bir dilenci doğrudan size yaklaşırsa, o zaman öğretimiz şudur; onu reddetmemeliyiz, aksine az da olsa onlara bir şeyler vermeliyiz. Onlara para vermek istemiyorsanız, en azından kendilerine asla sert konuşmayın, çünkü gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarını da bilmiyoruz, bu da başkalarının kalplerinde ne olduğunu bilmediğimiz içindir.”

SON

Daha detaylı bilgi için: media@pressahmadiyya.com

 

Türkçe’ye tercüme eden Mehmet Önder

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

20.01.2023 – Burkina Faso’da 9 Ahmedi’nin şehit edilişi ve yürekleri burkan bu olayın detayları

Bir Sonrakini Oku

27.01.2023 – İhlas ve vefa örneği bazı diğer Bedir Sahabeleri