İntihar saldırısı mazur görülebilir bir şey midir? - Müslüman Ahmediye Cemaati

İntihar saldırısı mazur görülebilir bir şey midir?

Hayır.

Başta gelen ve en önemli emirleriyle Kuran-ı Kerim; birinin kendi hayatını almasının yani intiharın yasak olduğunu gözler önüne serer.

Ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah rahmet edendir. Bu günahı ve insafsızlığı yapanları ateşler içine koymak Allah için gayet kolaydır. (Sure:4 Ayet.30-31)

İntihar, cinayetten daha küçük bir anlam ifade etmez ve bu nedenle yaşamın kutsallığını savunan İslam’a aykırıdır.

… herkim hiç kimseyi öldürmemiş ve yeryüzünde kargaşa çıkarmamış birini öldürürse, sanki bütün insanlığı öldürmüş gibi olur; kim birinin hayatını kurtarırsa, bütün insanlığı diriltmiş gibi olur. [Kuran-ı Kerim Sure 5: Ayet.33]

İslam’da intiharın yasak oluşu Peygamber Efendimiz’in sav hadislerinde de belirtilir:

‘…Ve herkim bir demir parçası ile intihar ederse, aynı demir parçasıyla cehennem ateşinde cezalandırılacaktır.’

Jundab Peygamber Efendimiz’in sav şöyle söylediğini rivayet eder: ‘Bir adam çok acı çekiyordu ve intihar etti. Allah ona dedi ki: Benim kölem alelacele kendi ölümüne sebep oldu, bu yüzden ona Cenneti yasaklıyorum.’

(Bukhari Cilt. 2, Bk. 23, No. 445)

Bu nedenle intihar koşulsuz şartsız yasaktır. Başkalarını kasten öldürme tekniği olarak kullanılırsa daha da büyük bir günahtır. Kasıtlı intihara karşı gelme amaçlı olarak Peygamber Efendimiz (s.a.v) intihar eden kişinin cenaze namazının kılınmasını yasaklamıştır (intihar eden kişide akıl bozukluğu olmadığı takdirde).

http://www.islamicfaq.org/conflict/index.html#Q4
Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

İslam’ın terörizme bakış açısı nedir?

Bir Sonrakini Oku

İslam’da kadın-erkek eşit midir?