Reenkarnasyon Hakkındaki İslami Görüş Nedir? - Müslüman Ahmediye Cemaati

Reenkarnasyon Hakkındaki İslami Görüş Nedir?

Soru: Reenkarnasyon hakkındaki İslamî görüş nedir? Bizlerin ruhları, biz doğmadan evvel var olmuşlar mıdır? Durum böyle ise, insan ebeveynlerini seçebilir mi?

Cevap: Bizler reenkarnasyona hiç bir şekilde inanmıyoruz. Bizler ruhların Allah (c.c.) ile kalıcı ve ebediyen yaşadıklarına inanmıyoruz. Bu bir Hint mitolojisi anlayışıdır ve batıdaki insanlar buna sadece mitolojiyi doğru dürüst anlamadıkları için inanırlar. Onların arzuları, dostları ve akrabalarının arasında tekrar tekrar yaşamaktır. Onların bu arzuları onlar açısından istenilen bir düşüncedir ve bu da onları bu mitolojiye inanmaya zorluyor.

Bağımsız hiç bir ruh yoktur. Her ruh bir bedeni kapsar ve bedenle birlikte doğar, bununla da biz var oluruz.  Dolayısıyla onlar, bedeni terk ettiklerinde, Allah’ın (c.c.) huzuruna giderler. Onların bir daha dünyaya geri dönmek gibi bir şansları bulunmaz. Onlar Allah’ın (c.c) huzuruna giderler ve O da dünyada yaptıkları amelleri değerlendirerek kendilerini yargılar. Dolayısıyla bundan sonra hiç bir dönüş yoktur.

Hz. İsa’nın ileri sürdüğü inanç da budur. Tüm ilahi dinlerin ortaya sürdüğü inanç da budur. Bunun dışındakiler sadece mitoloji ve arzulanan düşüncelerden ibarettir. Hepsi bu.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Ölümden Sonra Hayat Var Mıdır?

Bir Sonrakini Oku

İslam’ın Günaha Bakışı Nasıldır?